Jak to działa?

Potencjał drzemiący w recyklingu włosów i sierści jest ogromny. Szacuje się, że fryzjerzy na całym świecie generują około 1 155 000 ton włosów rocznie, a zdecydowana większość z nich nie ma świadomości, jak cennego surowca pozbywa się każdego dnia. Dla nas włosy i sierść to coś więcej niż śmieci. Produkujemy z nich maty, które mają szereg zastosowań ekologicznych. Wprawdzie w Polsce nie zobaczysz jeszcze efektów naszej działalności, bo dopiero nabieramy wiatru w żagle, ale na świecie projekt realizowany jest z sukcesem od ponad 20 lat. Z uwagi na troskę o nasze lokalne środowisko, postanowiliśmy dołączyć do międzynarodowej inicjatywy, jednocześnie nadając nieoczywistym odpadom drugie życie.

Do czego mogą zostać
wykorzystane maty?

Alternatywa dla sztucznych sorbentów: maty i włoszanki

Do usuwania substancji ropopochodnych z wód powierzchniowych i kanalizacyjnych oraz przeciwdziałania wyciekom oleju wykorzystuje się sztuczne sorbenty, zazwyczaj wykonane z polipropylenu. Tylko po co generować nowe śmieci, jeśli można wykorzystać w tym celu te, które są już w obiegu?

Alternatywnym rozwiązaniem okazują się być maty i włoszanki- produkty wykonane z włosów i sierści, naturalne i nietoksyczne. Mogą być wykorzystywane do oczyszczania zanieczyszczonej wody paliwami płynnymi i pianą po treningach przeciwpożarowych, ale również do wchłaniania substancji oleistych pochodzenia mineralnego, roślinnego lub płynnego pochodzenia zwierzęcego, składających się z estrów kwasów tłuszczowych lub węglowodorów pochodzących z ropy naftowej. Pochłaniają średnio 5-krotność swojej masy, w tym jony metali ciężkich, czy fenol.

Ciekawostka! W badaniu przeprowadzonym w 2018 roku, naukowczyni Megan Murray z University of Technology Sydney w Australii, odkryła, że produkty z przetworzonych włosów mogą absorbować na swojej powierzchni na każdy gram włosa 0,84 grama ropy naftowej, czyli znacznie więcej niż polipropylen, który jest zwykle używany do neutralizowania tego rodzaju zanieczyszczeń. 

Zastosowanie: przemysł naftowy, morski, samochodowy, spożywczy, stacje i magazyny paliw, parkingi, warsztaty samochodowe, przedsiębiorstwa transportowe, służby oczyszczania miasta, straż pożarna, lotniska, itp.

Zastosowanie: plantacje średniej wielkości z pniem lub łodygą oraz plantacje wspierane pełzającymi linkami, tj. truskawki, pomidory, itp.

Podłoże pod pola uprawne

Szacuje się, że w ciągu najbliższych 25 lat czysta woda pitna przestanie być dostępna dla 5 miliardów ludzi. Przyczyn kryzysu wodnego jest kilka, a zmiany klimatu nie omijają Polski. Wilgotność powietrza maleje, a wzrasta parowanie, co powoduje utratę wody. Decyzje dotyczące regulacji rzek oraz osuszania mokradeł i torfowisk tylko pogarszają sytuację, a w wyniku tych działań woda spływa do rzek, zamiast pozostawać w gruncie. W 2023 roku, określonym najcieplejszym w historii pomiarów, niemal każde gospodarstwo odczuło suszę, a ta przełożyła się na straty w uprawach… i w naszych portfelach. Według badań Santander Leasing, co piąty rolnik zmienił technologię produkcji, aby ograniczyć przesuszenie gleby i zwiększyć gromadzenie wody. Czy włosy i sierść swoimi właściwościami mogą wesprzeć również i ten obszar?

Maty z włosów i sierści mają swoje zastosowanie w rolnictwie i ogrodnictwie, pełniąc funkcję podłoża pod pola uprawne. Działają jak warstwa izolacyjna, która pomaga zatrzymać wodę w glebie, zmniejszając jej parowanie nawet o 71%, co przekłada się na zredukowanie zużycia wody o 48% lub nawet o 75% przy dodatkowym obciążeniu kamieniami. Co więcej, włosy, pod wpływem rozkładu, dostarczają glebie naturalne składniki (zawierają wapń, chlorki, azot i sód), wspomagając zdrowy wzrost roślin, jednocześnie zmniejszając wydatki na ręczne odchwaszczanie i herbicydy. Ich struktura nie tylko zatrzymuje cząstki gleby, zapobiegając erozji wywołanej deszczem, ale zapewnia również korzystne warunki dla mikroorganizmów glebowych, co przyczynia się do zwiększenia bioróżnorodności w ekosystemie rolniczym, regenerując tym samym glebę. Produkt jest w 100% naturalny, a pod koniec swojej przydatności (średnio 3 lata), w pełni kompostowalny.

Filtry do kanalizacji

Ponad 600 mln litrów ropy trafia rocznie do środowiska, z czego aż 50% dostaje się do niego przez studzienki kanalizacyjne. Deszcz spływający z nawierzchni asfaltowej zbiera z niej zanieczyszczenia takie jak oleje, substancje ropopochodne, smary, paliwa samochodowe i inne substancje chemiczne, które są toksyczne zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Przedostając się do pobliskich zbiorników wodnych i wód gruntowych, stanowią zagrożenie dla ich jakości, co może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie. 

Maty z włosów i sierści oraz włoszanki można umieszczać w studzienkach kanalizacyjnych, aby filtrowały wodę, zanim dostanie się do obszarów wodnych. Kilogram włosów jest w stanie oczyścić około 850 tyś. litrów wody.

Przykład instalacji w San Francisco

Historia

Pionierzy w Polsce,

ale nie na świecie

Pomysł wykorzystania włosów do czyszczenia wycieków z ropy narodził się w 1989 roku w głowie Phila McCrory’ego, stylisty fryzur z Alabamy, który oglądając w CNN wyciek ropy z tankowca Exxon Valdez, zauważył, że woda wokół wydr pokrytych ropą była nieco czystsza. Zaintrygowany swoją obserwacją, postanowił w domowych warunkach przeprowadzić eksperyment, wypychając rajstopy ściętymi włosami i wrzucając je do zbiornika zawierającego olej. Gdy w zaledwie kilka minut włosy oczyściły wodę, wiedział, że musi to zweryfikować. Zabrał swój prototyp do NASA, gdzie została potwierdzona skuteczność jego odkrycia. 

W 1998 roku Lisa Gautier powołała do życia fundację Matter of Trust, której celem było zwiększanie świadomości społecznej o ochronie środowiska naturalnego. Gdy w 2001 roku Ekwador ogłosił stan wyjątkowy na wyspach Galapagos w związku z wyciekiem ropy z tankowca “Jessica”, Lisa nie pozostała obojętna- skontaktowała się z Philem, aby wesprzeć akcję oczyszczania wody z toksyn przy użyciu włosów i sierści. Od tego czasu aktywnie rozwija projekt, szukając kolejnych sposobów na wykorzystanie właściwości odpadu, który generuje praktycznie każdy z nas. Na dzień dzisiejszy jej fundacja zrzesza 39 krajów i ponad 100 partnerów na całym świecie, w tym za pośrednictwem fundacji Malachite Minds, również i Polskę.

Fundacja Malachite Minds została powołana przez Magdalenę Malinowską 23 lutego 2023 roku w Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją, aby zachęcać ludzi do działań chroniących środowisko, w zamian za wsparcie ich zdrowia psychicznego. Misją fundacji jest zwiększenie świadomości społecznej na temat zdrowia i ekologii. Jednym z wielu, ale i fundamentalnym projektem, który pomoże spełniać jej cele, jest projekt HairChange, realizowany we współpracy z fundacją Matter of Trust.

Case study

Marian Marta Maciej Michał Magda Monika

nie marnuje

Dołącz do nas i Ty!

Marian, po wizycie u fryzjera, zaskoczył wszystkich, przekazując swoje ścięte włosy fundacji HairChange. Zamiast trafić do kosza, włosy Marian przeistoczyły się w materiał na peruki i inne produkty, co z pewnością wywołało uśmiech zarówno u niego, jak i u beneficjentów fundacji. To mały krok dla fryzjera, ale wielki dla recyklingu!

Czy wiesz, że kilogram włosów średnio wchłania 5 kg oleju i oczyszcza około 850 tys. litrów wody? Niezależnie od tego, czy obcinasz włosy u fryzjera, czy czeszesz je w domowym zaciszu, nie marnuj ich potencjału- zamiast wyrzucać je do kosza, przekaż fundacji Malachite Minds, która jako pierwsza w Polsce zajmuje się ich recyklingiem, produkując ekologiczne maty mające swoje zastosowanie w oczyszczaniu wody z toksyn, czy służące jako alternatywa dla sztucznej agrowłókniny. Za środki pozyskane z ich dystrybucji, fundacja będzie realizować projekty związane ze wspieraniem zdrowia psychicznego naszego społeczeństwa. Dołącz do nas już dziś i bądź częścią zmiany, którą chcesz zobaczyć w świecie!

HairChange w liczbach

Każdego dnia

jest nas więcej

Projekt recyklingu włosów i sierści aktualnie realizowany jest w 39 krajach przez ponad 100 partnerów na całym świecie. My chcemy się skupić na zmaksymalizowaniu jego użyteczności w Polsce i zatroszczyć się o nasze lokalne środowisko. Projekt HairChange przyciąga coraz więcej salonów fryzjerskich, groomerskich oraz indywidualnych darczyńców i dzięki temu zyskuje na sile, rozszerzając swoją działalność i wpływ każdego dnia. Cieszymy się, że wykorzystując odpady, zwiększamy świadomość społeczną w kwestii ekologii i zdrowia.

0 +
Współpracujących
partnerów

W każdym miesiącu dołącza do nas coraz więcej partnerów wspierających nad rozwój. Dołącz na nas!

0 +
Zrealizowanych
projektów

Nie spoczywamy na laurach i cały czas tworzymy projekty, które wpisują się w obrany przez nas kierunek działalności- zwiększanie świadomości o zdrowiu i ekologii.

Czekamy na Twoje włosy i sierść Twoich zwierzaków!

W każdym miesiącu przybywa nam coraz więcej współpracujących z nami fryzjerów. Dołącz na nas!

Benefity dla Ciebie

A jakie masz

są korzyści?

Przekazanie włosów do organizacji jak HairChange przynosi wiele korzyści. Po pierwsze, włosy mogą być przetworzone na peruki dla osób, które utraciły włosy z powodu choroby, co znacząco wpływa na ich samopoczucie. Jest to również sposób na ochronę środowiska, ponieważ włosy mogą być używane w ekologicznych produktach, zamiast marnować się. Dodatkowo, uczestnictwo w takich programach podnosi świadomość społeczną o recyklingu i przyczynia się do edukacji na temat wykorzystania odpadów. Osoby przekazujące włosy często odczuwają również poczucie spełnienia i satysfakcji z pomocy innym i przyczyniania się do większej zmiany.

Dostaniesz piękne torby

Rok po roku, HairChange zyskuje na sile, rozszerzając swoją działalność i wpływ. Dzięki innowacyjnemu podejściu do recyklingu włosów i tworzenia

Dostaniesz piękne torby

Rok po roku, HairChange zyskuje na sile, rozszerzając swoją działalność i wpływ. Dzięki innowacyjnemu podejściu do recyklingu włosów i tworzenia

Dostaniesz piękne torby

Rok po roku, HairChange zyskuje na sile, rozszerzając swoją działalność i wpływ. Dzięki innowacyjnemu podejściu do recyklingu włosów i tworzenia

Dołącz do nas

Nie ma na

co czekać!

Rok po roku, Fundacja Malachite Minds zyskuje na sile, rozszerzając swoją działalność i wpływ. Dzięki innowacyjnemu podejściu do recyklingu włosów i tworzenia z nich wartościowych produktów, organizacja przyciąga coraz więcej salonów fryzjerskich i indywidualnych darczyńców. Ich rosnąca sieć współpracy oraz zwiększająca się świadomość społeczna w kwestii ekologii i pomocy społecznej przyczyniają się do stałego rozwoju i rozszerzania wpływu HairChange na lokalne i międzynarodowe rynki.

Fundacja Malachite Minds została powołana 23 lutego 2023 roku, w Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją, aby zachęcać ludzi do działań mających na celu ochronę środowiska naturalnego w zamian za wspieranie ich zdrowia psychicznego. W myśl słów, „Patrzenie na piękno przyrody jest pierwszym krokiem do oczyszczenia umysłu”, chcemy pokazać ludziom, że troszcząc się o naturę, zadbaMY również o siebie. Misją Fundacji jest zwiększenie świadomości społecznej na temat zdrowia i ekologii.

Wszystkie prawa zastrzeżone dla Malachite Minds 2023

Handcrafted by Spectar